Podejmij pracę już dziś!

Ostern in Deutschland

Wielkanoc

Święcenie pokarmów podawanych na stół wielkanocny oraz lany poniedziałek w Niemczech nie są znane, jednakże malowanie pisanek jest czymś co nas łączy. Wielki tydzień obfituje w kolorowe pisanki umieszczane w domach, ogrodach, balkonach a także na gałęziach drzew. Pisanka jest symbolem budzącego się życia i zbliżających świąt Wielkiej Nocy.

Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych jest w tych krajach bukiet Wielkanocny. Są to zielone gałązki przybrane wydmuszkami i postawione w wazonie. Przybrany też bywa Np. krzak przed domem w ogródku. Ważnym elementem dekoracji wielkanocnego stołu jest zajączek, który może być z cukru, czekolady czy z materiału. Według tradycji pisanki są chowane w specjalnych gniazdach, ukrywanych w mieszkaniu lub w ogrodzie. Najważniejszym momentem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Jezusa do grobu. W Niemczech po nabożeństwie, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na wspólny, symboliczny posiłek (agapa) składający się z chleba, wina oraz wody.

W Wielką Sobotę, w północnych i środkowych Niemczech wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.

W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Po śniadaniu dzieci idą szukać czekoladowych jajek, które przyniósł im Zajączek Wielkanocny. Na Wielkanoc daje się także często drobne prezenty. Są one przeważnie umieszczane w dużych, barwnych jajkach z tektury. W domach niemieckich nie przestrzega się rygorystycznie zasad ścisłego postu, a na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.

Natomiast poniedziałek Wielkanocny jest tylko dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Zwyczaj oblewania się wodą jest w Niemczech całkowicie obcy. Większość Niemców traktuje czas Wielkanocny, podobnie jak Boże Narodzenie, jako sposobność do czterodniowego wyjazdu i chętnie spędza go w formie krótkich wczasów z dala od miejsca zamieszkania.

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat Wielkanocy:

Jakimi kolorami można najlepiej pomalować pisanki wielkanocne? Co to jest Osternest? Jak przyrządzić tradycyjne niemieckie potrawy wielkanocne?

Zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych, które pozwolą Państwu znaleźć odpowiedzi na te oraz inne pytania:

  • Kreatywnie przygotowane Święta wielkanocne w Niemczech a także przepisy na tradycyjne niemieckie dania - Hanni Hase
  • Pisanki, ich wykonanie i upodobania niemieckie - Ostern im web
  • Symbol zajączka i jego znaczenie - Das Osterportal
  • Religijne i historyczne tło Wielkanocy w Niemczech - Oster mit dem Osterhasen
wielanoc opiekunka

Szukasz pracy?? Chcesz w końcu wyjść z kłopotów finansowych?? Zapraszamy do kandydowania w naszej firmie!

więcej
opiekunka osób starszych

Szukasz pracownika tymczasowego? Potrzebujesz osobę w okresie wzmożonych prac?

więcej